Mój pomysł na biznes - XV Edycja
01-03-2019
Mój pomysł na biznes - XV Edycja
To już XV edycja konkursu "Mój pomysł na biznes", organizowanego wraz z Gminą Tarnowo Podgórne przez Tarnowskie Stowarzyszenie Przedsiębiorców.

Po eliminacjach szkolnych nadszedł czas, by uczestnicy konkursu odwiedzili wybrane zakłady pacy z terenu naszej gminy. Tak się też stało 19 lutego br., w którym to dniu uczniowie odwiedzili BUDMAR, SANTANDER BANK oraz AMAZON. Dzień rozpoczął się od zwiedzania jednego z największych w Wielkopolsce dystrybutorów materiałów budowlanych, centrum klinkieru i dachówek - firmy Budmar. Bardzo zależało nam, by uczestnicy zobaczyli to miejsce, ponieważ jest to firma rodzinna, pozytywnie nastawiona na rozwój i kreatywność wśród młodzieży. Jednakże nie tylko to spowodowało, że młodzież zapamięta tę wizytę na długo. W jej trakcie, każdy mógł spróbować własnych sił w tworzeniu wzorów z płytek klinkierowych, jak również wykazać się wiedzą matematyczną w obliczaniu ilości pełnych palet cegieł i dachówek w danej powierzchni ładunkowej. Po spotkaniu każdy z uczestników spotkania otrzymał od firmy Budmar upominki. Dziękujemy bardzo członkom naszego stowarzyszenia ? Państwu Marioli i Pawłowi Judkowiakom oraz ich pracownikom za ciekawe zorganizowanie czasu uczestników konkursu.

Następnym miejscem, które odwiedziła młodzież był Santander Bank Polska w Tarnowie Podgórnym. Dyrektor Mariusz Skrzypczak opowiedział uczniom o istocie funkcjonowania banku w państwie oraz - nawiązując do tematyki konkursu - sprecyzował jaka jest jego rola przy zakładaniu i prowadzeniu własnego biznesu. Również w tym miejscu młodzież musiała wykazać się swoimi zdolnościami matematycznymi, obliczając m.in. ratę kredytu wraz z jego odsetkami i innymi kosztami. Niektórym uczniom udało się nawet wygrać nagrody za dobrze wykonane zadania. Po spotkaniu uczniowie skorzystali z okazji, by zadać pytania odnośnie przygotowywanych prac Panu Mariuszowi. W tym miejscu chcielibyśmy podziękować członkowi Tarnowskiego Stowarzyszenia Przedsiębiorców ? Panu Mariuszowi Skrzypczakowi oraz pracownikom Banku za zorganizowanie tak interesującej dla uczestników naszego konkursu prelekcji.

Ostatnim miejscem, które zwiedzili uczniowie była innowacyjna amerykańska globalna firma Amazon specjalizująca się w handlu internetowym. Młodzież wraz z opiekunami oprowadziła po przedsiębiorstwie Pani Marta Chłapowska. Podczas wizyty w firmie uczestnicy poznali proces wędrówki danego towaru, od zamówienia go u producenta po wysyłkę do klienta. Nowoczesne technologie, świetna organizacja pracy oraz przyjazne środowisko panujące w firmie Amazon pozostanie na długo w pamięci każdego z uczniów, co więcej - na pewno zostanie to wykorzystane przy tworzeniu prac konkursowych. W tym miejscu chcielibyśmy podziękować Panu Arturowi Kruczykowi, Pani Marcie Rzetelskiej, Pani Marcie Chłapowskiej oraz pracownikom firmy Amazon za pomoc w organizacji wizyty.

Dzięki życzliwości naszych przedsiębiorców uczniowie szkół poznali zasady prowadzenia biznesu w różnych wielkościach i formach działalności. Kolejnym etapem jest zaprezentowanie przygotowanych przez młodzież pomysłów na biznes, nawiązujących do tematyki konkursu: FIRMA - NISZA - TALENT. Rozstrzygnięcie konkursu już w marcu, dlatego wszystkim uczestnikom życzymy ciekawych pomysłów przy realizacji projektów!

Bardzo dziękujemy uczniom, nauczycielom, zakładom pracy oraz firmie TPBUS za pomoc w organizacji konkursu.

Dagmara Skwierczyńska
Koordynator Konkursu Mój pomysł na biznes